Bazylika konkatedralna w Kołobrzegu

Mariacka 5, Kołobrzeg, Polska
Bilety już od
  • Muzeum, kościół
  • Dla grup
  • Dla niepełnosprawnych
  • Przewodnik

Opis

Data rozpoczęcia budowy kościoła parafialnego Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu nie jest dokładnie znana. Przypuszcza się, że główną świątynię miejską zaczęto wznosić na początku XIV wieku na miejscu dawnego kościoła św. Mikołaja. Pierwszą mszę świętą na placu budowy odprawiono w 1321 roku.

Od XVII do XX wieku kościół był wielokrotnie niszczony przez działania wojenne. W 1945 roku podczas walk o Twierdzę Kołobrzeg stanowił ważny punkt obrony miasta. Został zburzony przez ostrzał artylerii radzieckiej.

W 1957 roku rozpoczęto odbudowę. 10 czerwca 1986 r. papież Jan Paweł II podniósł kościół parafialny w Kołobrzegu do godności bazyliki mniejszej.

Do najcenniejszych elementów historycznych przechowywanych w świątyni należą:

– gotycki świecznik siedmioramienny z 1327 roku – jest jedynym w Polsce i jednym z pięciu na świecie zachowanych gotyckich kandelabrów. Posiada imponujące wymiary: wysokość – 4 m, rozpiętość ramion – 380 cm, waga – ponad 900 kg.

– drewniany świecznik wiszący (żyrandol) Korona Schlieffenów z 1523 roku.

Za opłatą można wejść na wieżę, gdzie znajduje się taras widokowy. Rozciąga się stamtąd widok na przepiękną panoramę Kołobrzegu. Wejście odbywa się w godzinach 10:00-16:30. Na górę można wjechać windą albo wejść po 216 schodach. Zwiedzać można dwa hełmy wieżowe wraz z trzema dzwonami, a także obejrzeć poddasze nas sklepieniem kościoła.

Informacja turystyczna: 94 352 61 50